صفحه شخصی ندا سیستانی   
 
نام و نام خانوادگی: ندا سیستانی
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی معماری
شغل:  کارمند مهندسان مشاور
شماره نظام مهندسی:  198237645
تاریخ عضویت:  1390/11/26
 روزنوشت ها    
 

 ۱۳ پروژه‌ی شگفت‌انگیز سال ۲۰۱۹ ـ بهترین‌ها از موزه‌ی «ژان نوول» تا باغ‌های معلق بابل بخش معماری

15

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

بسیاری از پروژه‌هایی که سال‌های گذشته از سوی معمارانِ به‌نام و پرآوازه طراحی شده‌اند، در یک بایگانی بلندمدت قرار گرفتند. به همین دلیل آغاز یا مدت اجرای برخی از پروژه‌هایی که در ادامه معرفی کرده‌ایم، سال‌ها به طول انجامیده یا شروعی ناامیدکننده داشته‌اند. معماری رشته‌ای است که گاهی به سرمایه‌گذاری بلندمدت و قابل‌توجه وابسته است. همه‌ی این موارد بدون ذکر موانع سیاست‌گذاری در این شغل است. لذا در ادامه ما مهم‌ترین عناوینی را که در سال ۲۰۱۹ افتتاح خواهند شد، معرفی کرده‌ایم.

با توجه به بی‌ثباتی که در ذهن ما جریان دارد، شباهت و هماهنگ بین آثار زیر فراتر از تصادف است. برخی از پروژه‌های زیر در کشور قطر به اجرا در خواهند آمد که خود این امر به خاطر زیرساخت‌های مهمی است که در آینده در این کشور به اجرا در خواهد آمد. رویدادهای جهانی مانند جام جهانی ۲۰۲۲ و نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۲۰ بسیار در شکل‌گیری پروژه‌های بزرگ دیگر تأثیرگذار بوده‌اند. یا کشور چین که در یک سونامی بزرگ از سبک گرایی افتاده است. همچنین در نیویورک مجتمع بزرگ هادوسون یارد میزبان دو معماری بزرگ از قرن ۲۱ خواهد بود. شمار زیادی از پروژه‌های زیر با کاربری فرهنگی هستند که طراحی آن‌ها بر روی نقاط میراث ملی و فرهنگی تمرکز داشته است. ساختمان‌های زیر دلیل مهمی برای پیشرفت معنوی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشورها خواهد بود. در ادامه به بررسی پروژه‌های مهم ۲۰۱۹ خواهیم پرداخت.

مرکز هنرهای نمایشی تایپه، رم کولهاس

مرکز هنرهای نمایشی تایپه-رم کولهاس مرکز هنرهای نمایشی تایپه یک مسابقه معماری بود که پس از بررسی‌های وسواس گونه طرح ارائه شده توسط استودیو معماری رم کولهاس (OMA) به عنوان تیم برگزیده انتخاب شد. طرح روی یک فروشگاه مواد غذایی ساخته شده که شامل یک تئاتر ۱۵۰۰ صندلی و دو تئاتر با صندلی ۸۰۰ تایی که به درون یک مکعب مرکزی منتهی می‌شود. همچنین فضا ملبس با شیشه مشجری است که مکان‌های سن هر سه تئاتر را در یک کلیت منفرد ترکیب می‌کند. هر تئاتر می‌تواند مستقل یا به‌صورت ترکیبی استفاده شود. هزینه ساختمان تقریباً با ۱۲۰ میلیون USD برآورد می‌شود و تکمیل آن در سال ۲۰۱۳ تخمین زده شده بود؛ اما به دلیل محدودیت‌های اجرایی و تکنولوژی معماری تا ۲۰۱۹ اجرای آن به طول انجامید.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

مرکز موسیقی پاپ تایپه

سرمایه‌گذاری‌های تایپه بر روی موسیقی و مراکز در مجموعه Reiser Umemoto ادامه خواهد داشت. این مجموعه به خاطر علاقه مفرط مردم و دانشجویان موسیقی به موزیک پاپ طراحی شد و در سال ۲۰۱۹ افتتاح می‌شود. پروژه فوق شامل فضاهای عملکردی گسترده برای جابجایی چندین هزار نفر را داراست و بیش از ۶۲ هزار متر مربع را پوشش می‌دهد. پس از اتمام ساخت این مجموعه چهارمین موزه مستقل دنیا خواهد بود.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

مرکز همگانی در نیویورک، توماس الکساندر

بهترین پروژه‌های معماری ۲۰۱۹ توماس الکساندر Heatherwick، با هدف ایجاد نقطه عطف عمومی در نیویورک، از طرح جذاب خود رونمایی کرد که در واقع این فضای عمومی با ۱۶ طبقه، دارای ۱۵۴ ردیف پله و ۲۵۰۰ واحد پله است. همان‌طور که در تصاویر پیداست، نوعی بازی، هیجان و تعامل فیزیکی در فضا برقرار شده که پذیرای بسیاری از بازدیدکنندگان و شهروندان نیویورک خواهد بود. در ادامه می‌توان به نمای ساختمان اشاره کرد که دارای نمای هندسی و به شکل لانه زنبوری بوده و توسط ورق فولادی به رنگ مس پوشیده شده است.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

پردیس فرهنگی The Shed با سازه‌ای انعطاف‌پذیر

این پروژه که توسط Diller Scofidio + Renfro با همکاری گروه Rockwell طراحی شده، یک مرکز فرهنگی ۲۰۰۰۰۰ فوت مربعی است که سازه‌ای انعطاف پذیر داشته و می‌تواند پذیرای انواع رویدادهای مختلف در خود باشد. طرح این فضا به گونه‌ای، نمونه موفق و تحقق یافته پروژه “Fun Palace” یا قصر شادی اثر Cedric Price، معمار انگلیسی، است که به صورت یک طرح ناتمام و فقط یک ایده در دهه ۶۰ مطرح شده بود.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

مخزن شانگهای

بهترین پروژه‌های معماری ۲۰۱۹ چین با سال‌ها خیره شدن به جهان ساختارهای ذهنی خود را بروز کرده و چشم خود را نسبت به ساخت سازهای صنعتی سال‌های گذشته بسته است. یکی از مهم‌ترین نمونه‌های این تغییر تفکر به پروژه مخزن یا همان Tank در شانگهای مربوط می‌شود که توسط گروه معماری OPEN صورت گرفته و مجموعه‌ای از مخازن نفتی کشور چین را به گالری هنری و چشم‌اندازهای عمومی تغییر کاربری داده است. این یک پروژه برجسته است که بدون شک در سال‌های آتی به عنوان یک نمونه مطالعاتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته این پروژه در ماه مارس ۲۰۱۹ تکمیل خواهد شد و فقط نیاز است به ایستگاه مترو ۱۱ در شانگهای بروید تا این پروژه را مشاهده کنید.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

ورزشگاه الوکره، جای برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، زاها حدید

برنامه ریزی برای شروع و ساخت و ساز این پروژه در سال ۲۰۱۴، شروع به کار می‌کند و محل برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال با گنجایش ۴۰۰۰۰ هزار تماشاگر است. طرح این ورزشگاه با الهام از قایق‌های ماهی گیری و دکل کشتی‌های عربی به وجود آمده است. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زیبای این ورزشگاه نحوه چیدمان مدولار صندلی‌هاست که عمدتاً از چوب و مهندسی طراحی شده است و می‌توان آن را پس از اتمام رقابت‌ها جا به جا کرد و در مکان دیگری نصب و مورد استفاده قرار داد.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

موزه‌ی ملی قطر، ژان نوول

بهترین پروژه‌های معماری ۲۰۱۹ موزه ملی قطر جزء پروژه‌های شاخص شهر دوحه است که توسط معمار مشهور فرانسوی، ژان نوول طراحی شده است. تصاویر جدیدی که از مراحل پایان ساخت این موزه منتشر شده بیانگر یک فرم مفهومی پیوسته از یک مجموعه‌ای عظیم است که طبق برنامه این مجموعه زیبا در دسامبر ۲۰۱۸ افتتاح می‌شود.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

رستوران زیر آب، Snohetta

جدیدترین طرح اسنوهتا (snøhetta) پس از گذر از طراحی پروژه‌های بزرگ فرهنگی و هنری، یک رستوران منحصر به فرد زیر آب است. پروژه‌ای جدید که خصوصیات برجسته این گروه معماری را به تصویر می‌کشد.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

پروژه‌ی هزاردرخت

بهترین پروژه‌های معماری ۲۰۱۹ پروژه هزار درخت استودیو معماری Heatherwick هنوز تا تکمیل شدن فاصله دارد، اما طبق پیش‌بینی‌ها تا آخر سال ۲۰۱۹ می‌توانیم باغ‌های معلق بابل را در شانگهای چین مشاهده کنیم. این پروژه ۳۰۰ هزار متر مربعی یک قطعه بزرگ از توپوگرافی شهر شانگهای است که مانند دو کوه بزرگ پوشیده از درختان رشد کرده و بیش از ۴۰۰ تراس و هزار ستون ساختاری خواهد داشت.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

برج Leeza SOHO، زاها حدید

گروه طراحی و معماری شرکت زاها حدید تصاویر جدیدی از برج Leeza SOHO در منطقه امور مالی پکن به نمایش گذاشته است. یکی از ویژگی‌های مهم این پروژه آتریوم ۱۹۰ متری آن بوده که به صورت خط مارپیچی بین دو ساختمان قرار گرفته است. به غیر از آتریوم، ۱۷۲ هزار متر فضای اداری و مسکونی تعبیه شده که از امکانات رفاهی کاملی برخوردار است.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

شهر روبی از استودیوی معماری Adjaye

بهترین پروژه‌های معماری ۲۰۱۹ پروژه بعدی الهام بخش دیوید آجایه، به مانند تفکری رویایی در لیندا پایس در حال شکل‌گیری است. با گذر زمانی بیش از ۱۰ سال، چشم‌انداز بدوی و انسان دوستانه لیندا پایس به اتمام خود نزدیک می‌شود. در حالی که هندسه تاشو یک المان جذاب محسوب می‌شود، رنگ متضاد آن بر جسارت و برجسته‌سازی آن نقش عمده‌ای ایفا می‌کند. رنگ قرمز یک توناژ بسیاری پیچیده و سخت برای تزریق در متریال بتن است که استودیو معماری Adjaye با متخصصان رنگ Pretesca در طول سالیان گذشته مشغول ساخت آن بودند.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

گشت و گذار در راه مرواریدنشان

مرکز بازدید Olgiati نقطه پایانی پروژه Pearling قرار دارد که سایت حفاظت شده پادشاهی بحرین به شمار می‌رود. این سایت تاریخ فرهنگ و اقتصاد منطقه صنعت مروارید را بررسی می‌کند. این مسیر بیش از ۱۵ سایت مجزا (و ۱۷ عنصر معماری) دارد که شامل مسیرهای عجیب و غریب درون شهر است و بازدیدکننده را به درون استخر عمیق و پرآبی تاریخ و سنت بحرین غوطه‌ور می‌کند. این پروژه در سال ۲۰۱۹ به اتمام خواهد رسید و بازدیدکنندگان می‌توانند ساختارهای Olgiati را مشاهده کنند.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

موزه‌ی بزرگ مصر، Heneghan Peng Architects

تقریباً پس از ۱۰۰ سال شیدایی مصر برای غرب، سایت تاریخی اهرام ثلاثه به محلی برای نمایش و گنجینه‌های باستانی مصر اختصاص یافته است. رقابت برای طراحی این پروژه در سال ۲۰۰۳ برگزار شد و تقریباً ۲ هزار اثر از ۸۳ کشور را به خود جذب کرد. طراحی هِنگ پِن به دلیل پیشنهادش برای ایجاد یک صفحه دیجیتال نمایشی این موزه را منحصربه فرد ساخت. این صفحات دیجیتال قرار بود در تعامل با موزه‌های بزرگ دنیا، آثار آن‌ها را در این موزه هم به نمایش بگذارد.

برای بزرگ‌نمایی، روی تصویر کلیک کنید.

برگرفته از : honaronline.ir

سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 ساعت 10:53  
 نظرات