صفحه شخصی ندا سیستانی   
 
نام و نام خانوادگی: ندا سیستانی
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی معماری
شغل:  کارمند مهندسان مشاور
شماره نظام مهندسی:  198237645
تاریخ عضویت:  1390/11/26
 روزنوشت ها    
 

 دروازه‌ی «ایشتار» بابل در تخت جمشید بخش معماری

9

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.‌

نتایج و یافته‌های فصل هفتم کاوش‌های باستان‌شناسی محوطه‌ی تل‌آجری پارسه‌ی تخت‌جمشید نشان داد که طرح و پلان دروازه‌ی کشف‌شده، درست بر پایه‌ی پلان دروازه‌ی «ایشتار» بابل طراحی و ساخته شده است.

«علیرضا عسگری چاوردی»، سرپرست هیأت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: کاوش‌های باستان شناسی این فصل با هدف شناخت اتاق مرکزی و دیوار الحاقی در گوشه شمال شرقی بنای دروازه انجام شد.

او با بیان اینکه کشف سکوهای نشیمن در اتاق مرکزی راهروی دروازه همراه با تزیین گل‌های لوتوس و شناسایی دیوار الحاقی واقع در شمال شرقی بنا نشان داد که طرح و پلان دروازه مکشوفه درست بر اساس پلان دروازه ایشتار بابل طراحی و ایجاد شده است، افزود: کشف خطوط و آجر نبشته ای مزین با نام خدا به زبان عیلامی از دیگر دستاوردهای این فصل کاوش بود.

این باستان شناس با اشاره به اینکه بر اساس لایه‌نگاری دقیق پنج مرحله سکونت از زمان ساخت دروازه در آغاز دوره هخامنشی تا ترک محوطه در همین دوره و وقوع زلزله و سرانجام ترک، تخریب و به غارت رفتن آجرهای بنا و سکونت موقت دوره های میانه اسلامی در گمانه‌های کاوش این فصل شناسایی و مطالعه شد، بیان کرد: بنای مکشوفه دروازه واقع در محدوده فیروزی شهر پارسه از جمله مهمترین دستاوردهای پژوهشی میراث فرهنگی در دهه‌های اخیر است که با نظارت و پشتیبانی پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری دانشگاه شیراز، دانشگاه بولونیا ایتالیا و پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید میسر شد.

به گفته این باستان شناس، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به دلیل اهمیت بنای کشف‌شده، تلاش دارد به سرعت این بنا را به یک سایت موزه قابل بازدید برای گردشگران تبدیل کند.

برگرفته از :
ایسنا

دوشنبه 29 آبان 1396 ساعت 21:27  
 نظرات